Yatırım Planı Nasıl Yapılır


yatırım planı nasıl yapılır yatırım süreçleri nelerdir
yatırım planı nasıl yapılır yatırım süreçleri nelerdir

Yatırım Planı Nasıl Oluşturulur

Uygun bir yatırım planı oluşturmak geleceğe yönelik yüksek hedefler belirlemek, sadece bir sabit yatırım yapmaktan fazlasını gerektirir. İyi bir yatırım planı için yatırım yapacağınız alanı iyi hedeflemeniz, nerede konumlandırma yapacağınız ve bu ilgili yatırım ile neyi başarmak istediğinizi öncelikle kurgulamanız gerekmektedir. Sonraki adımlarda ise hedeflediğiniz plan için başarıya nasıl ulaşacağınızı ve hedef kitlenizin kim olacağı konusunda araştırma yapmanız gerekmektedir. Bir yatırım planı oluşturmadan önce her zaman profesyonel bir destek almanız sizin için daha iyi bir adım olacaktır. Bu aşamalarda yatırım planı nasıl yapılır sorularına çözüm almak için farklı araştırmalara başlamalısınız, bunlardan bazıları;

  • Rakip analizi
  • Risk analizi
  • Konum tespiti
  • Müşteri potansiyeli
  • Hedeflenen gelir – gider maliyeti
  • Pazar tespiti
yatırım olanına uygun iyi bir pazar araştırması yapılmalıdır
yatırım olanına uygun iyi bir pazar araştırması yapılmalıdır

Kişisel yatırım planı oluşturmak ve uygulamak için hiçbir zaman geç değildir. Her zaman en doğru bulduğunuz ya da düşündüğünüz bir işe yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Yatırım süreçlerinde farklı alanlarda ve yaş gruplarında planlamalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre genç yatırımcı kitlesi her zaman daha çok risk almaktadır. Bunun bazı nedenleri ise yatırımdaki piyasa sarsıntıları ve ve değer kayıplarından dolayı bu problemlerden kurtulmak ve sorunları atlatmak için genç yatırımcının her zaman diğer yatırımcılara göre daha fazla zamanı olmasıdır. Örnek verecek olursa 23 yaş üzeri bir yatırımcı iseniz büyüme odaklı ya da küçük ölçekli şirketler şeklinde yatırım tahsisi yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak eğer 40 yaş üzeri bir yaşa sahip iseniz çalışma alanınız ve hedefiniz doğrultusunda sabit gelirli ve büyük değerli şirket kuruluşlarını az yatırım ile yapmayı düşünebilirsiniz. Bilgi ve birikimin arttığı ve büyüdüğü yaş tecrübesine oranla yatırım süreçleri her insana göre farklılık gösterebilmektedir.

mali durumunuzu iyi hesaplamalısınız
mali durumunuzu iyi hesaplamalısınız

Yatırım planınızı gerçekleştirirken içinde bulunduğunuz mali durumun ne olduğunu iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bir işletme kurduğunuzda bu işletmeye ait giderleri ileriye dönük periyotlarda hesaplamanız gerekmektedir. Aylık gider bütçenizi iyi hesaplayarak, yatırımlar için ne kadar para harcıyorsanız bunları kenarda tutup ilk 6 ay ve 12 ay için aylık gider pusulanızı zor zamanlarda yönetebilecek bir yedek sermayeniz her zaman olsun. Örnek verecek olursak eğer orta seviye bir iş planı oluşturmuş iseniz sadece bir çalışanı olan bir şahıs şirketi kurmuş iseniz aylık giderlerinizin toplamını 5000 TL kabul edelim gelen kar hariç. Bunun yanında ön aylardaki durumları düşünerek her zaman bir minimum 6 aylık gider kaynağına sahip olmalısınız. Bu ayrımları ve hesaplamaları yaptıktan sonra yatırım için ayırdığınız paranızdan elinizde ne kadar kaldığını hesaplayın.

yatırım planı ile ilgili olası çıkacak risk hedeflerini araştırın
yatırım planı ile ilgili olası çıkacak risk hedeflerini araştırın

Yatırım planınızda risk problemlerini aşmak için her zaman bir risk planınız olmalı. Risk planınızda yatırımla ilgili ne kadar risk alabileceğinizi göz önünde tutarsınız. Yatırımcı bir genç olsanız bile fazla risk alacak durumlara girmek istemeyebilirsiniz. Yatırımlarınızı her zaman yaptığınız risk planınıza göre gerçekleştirmelisiniz. Genel olarak yatırım dengesine bakıldığın da alınan sonuçlar her zaman az risk ile az kazanç çok risk ile çok kazanç elde ettiği görülmüştür, bu gözlemlerde ilerisini görmediğiniz bir yatırıma asla yüksek riskli bir yatırım yapmamalısınız. Her zaman hesaplamalarınız ve verilerinizi göz önünde bulundurun olasılıklarla asla iş yapmamalısınız.

İyi bir yatırımcı her zaman yatırımı için iyi hedefler belirlemelidir. Yatırımınızla ile ilgili hedeflediğiniz büyümeye ulaştığınızda kazandığınız parayla ne yapmak istiyor sunuz ?

  • Farklı alanlara yatırım yapmak mı?
  • Yeni bir ev almak mı ?
  • Lüx bir araba almak mı ?
  • İyi bir tekne almak mı ?
yatırım planınıza uygun bir takvim belirlemelisiniza
yatırım planınıza uygun bir takvim belirlemelisiniza

Yoksa bunların dışında yeni yatırımlara yelken açmak mı ? Büyüme geçtiğinizde her zaman elinizde bir sonraki yatırım planını bulundur. Kar ettiğiniz gelir ile işinizi başka alanlara taşıyarak büyütme ya da farklı iş alanlarında yeni yatırım yapmayı düşünün. Örnek olarak Sabancı Holding’e bakacak olursak kaç farklı sektörde birbirinden farklı kaç marka ile hizmet vermektedir. İyi bir yatırımcı gelişen teknolojiyi ve büyüyen kitleyi iyi takip etmelidir.

Yatırım planı nasıl yapılır sorusundan sonra yükselme hızınıza uygun  yatırım planı hedefleriniz için bir takvim oluşturun ve hedeflerinize ne kadar yakın zamanda ulaşmak istediğinizden emin olun. Yaptığınız yatırımların türünü belirleyin. Yatırımınız da hızlı bir şekilde büyümek ve yükselmek istiyor iseniz bu size daha çok risk almaya zorlayacaktır. Yükselecek yatırım planınız için yaptığınız risk ve rakip analizi verilerine göre yatırımınıza hız verin.

Yatırımınız da kazanacağınız gelirlerin hepsinin bir alanda ya da tek hesapta toplanmasına izin vermeyin. Elde edeceğiniz kazançların %30 – %35’lik bir oranını masraf hesabı olarak belirttiğimiz risk durumlarında karşınıza çıkabilecek problemleri aşmak için yedek hesaplarınızda tutun.

Oluşturduğunuz yatırım planı hedefinizin araştırdığınız risk analizlerine uygun olduğuna emin olunuz. Her zaman bir yatırım planı oluşturduktan sonra ve kazanç sağlamaya başladıktan sonra profesyonel mali danışman ve iş danışmanlarından destek alın. İlerleyen süreçlerde beklemediğiniz problemlerde rakip analizi ya da risk analiziniz istediğiniz verilerin dışında hareket ediyor ise destek almaktan sakınmayın.

Yatırım planınızda oluşturduğunuz seçeneklerinizi inceleyip değerlendirin, oluşturduğunuz hedefler doğrultusunda 6 aylık bir yaşam masrafı fonu oluşturun. Beklenmeyen olumsuzluklara karşı kendinizi işe başlamadan hazırlayın. Bunlara örnek hastalık, iş kaybı, yaralanma vb. gibi nedenler. Uzun vadeli yatırım hedeflerini ek olarak düşünün, ilerisi için bir emeklilik düşünüyor iseniz Bireysel Emeklilik fonlarına başvurun. Kardeşiniz, çocuğunuz ve ya torununuz için bir eğitim fonu oluşturun ve kazançlarınızdan bir kısım bu fonlara aktarın, ilerleyen zamanlarda şirketinizi farklı yönlerde genişletmek için çeşitli sektörlerde deneyim ve personel ihtiyacınız olacaktır.

Oluşturduğunuz yatırım planınızı hayata geçirdikten sonra yatırım planınızı her gün inceleyin. Piyasa durumunu kontrol edin ve yeniliklerden ilk siz haberdar olmaya çalışın. İmkanınız var ise bu yenilikleri ilk siz uygulayın, uygulamayacak durumunuz var ise profesyonel destek ve ya personel istihdamı sağlayın.

İyi bir yatırım planı oluşturmak istiyor iseniz güncel piyasayı ve iş alanlarını iyi tespit etmelisiniz. Kimseye aldırış etmeden fiziki araştırmalar ve sayısal analizlere güvenerek inandığınız iş planını hayata geçirmeye çalışın. Ticaret zor olsa da aslında geçim için en iyi para kaynağıdır. Unutmayın ki ticaret her zaman %50 risk ile başlar ve sizin başarınızın inancınız bu riski azaltır. İyi bir yatırımcı olmanız dileğimizle.

Bunlara ek olarak KOSGEP Desteği ile iş geliştirip hayata geçirmek için girişimcilere verilen Hibe ve Geri ödemeleri kredilerden de faydalanmayı unutmayın.

Bu Yazıya Sizin Tepkiniz Nedir ?
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Komik Komik
0
Komik
Enteresan Enteresan
0
Enteresan
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Güzel Güzel
0
Güzel
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Çok Zor Çok Zor
1
Çok Zor
Basit Basit
1
Basit
Uğraştırıcı Uğraştırıcı
0
Uğraştırıcı

Yatırım Planı Nasıl Yapılır

Giriş Yap

Nslyplr.com portalına girş yap marifetlerini göster.
Halen hesabınız yok mu ?
Kayıt Ol

Şifre Hatırlama

Nslyplr.com portalındaki şifreni sıfırlamak üzeresin.

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Nslyplr.com portalına katıl ve marifetlerini göster.
veya

Geri dön
Giriş Yap