Türk Kahvesi Nasıl Yapılır


mükemmel lezset tadında nefis türk kahvesi nasıl yapılır tarifini sizler için anlattık
mükemmel lezset tadında nefis türk kahvesi nasıl yapılır tarifini sizler için anlattık

Türk Kahvesi Yapılışı

Türk Kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabını, her bayan ya da toplumumuzda yaşayan herkes bilmelidir. Yüz yıllar öncesinden günümüze kadar taşıdığımız bu gelenek, bu kültür ve bu tat, birçok millet tarafından da örnek alınmış hatta sırf bunun için ülkemize ziyaretlerde bulunulmuştur. Keyifli sohbetlerin, dertlerin, kahkahaların en büyük ortağı Türk kahvesi nasıl yapılır, kahvenin yanında neler gider’i, sizlere bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. İlk olarak kahvenin yapılışındaki çeşitlerinden bahsedelim. İçecek kişinin damak tadına göre ;

 • Sade kahve
 • Orta şekerli kahve
 • Şekerli kahve olarak üçe ayrılır.

Sade kahve yapımında hiç şeker kullanılmaz. Şekerli kahvede ise orta şekerli kahvede kullanılan şeker ölçüsünden biraz daha fazla şeker miktarı kullanılır. Dolayısıyla, orta şekerli kahvenin nasıl yapıldığını bilmek, diğer kahve çeşitlerini de kolaylıkla yapmanızı sağlayacaktır. Türk kahvesi nasıl yapılır tarifimizde vereceğimiz ölçüler kişilik yapılışa ait olacaktır. Kişi sayınıza göre bu miktarları aynı ölçülerle artırabilirsiniz. Son olarak, bol köpüklü ve de lezzetli bir kahve yapmak ve de içmek istiyorsanız, paket kahveler yerine, çekilmiş kahveleri almanızı tavsiye ederiz.

lezzetli bir türk kahvesi nasıl yapılır sizler için sırrını açıkladık
lezzetli bir türk kahvesi nasıl yapılır sizler için sırrını açıkladık

Malzemeler

 • Dolu dolu bir tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • Bir buçuk adet kesme şeker/ Yarım tatlı kaşığı toz şekeri
 • Yapacağınız fincanın ölçüsünde, bir fincan su

Yapılışı

 • Cezvenizin içine dolu dolu bir tatlı kaşığı kahvenizi koyun.
 • Verilen ölçülerdeki şekerinizi de ekleyin.
 • Ölçünüzü belirleyecek fincanınıza suyu koyarak cezvenize boşaltın ve ocağınız açmadan çok hafif birkaç kez karıştırın.
 • Ocak açık olmadan şekerinizin eridiğinden emin olduktan sonra, en küçük ocağa ve kısık ateşte olacak biçimde cezvenizi koyun.
 • Kendi kendine pişmeye bırakın. Yalnız ocağınızdan çok da uzaklaşmayın. Çünkü kahve birden kabarıp taşabilir. İzlemeniz tavsiye ederiz.
 • Yavaş yavaş köpüren kahvenizin üstünden, kabaran kısmını kaşıkla alıp fincanınızın içine koyun.
 • Birkaç kez sürecek bu işlemi, daha fazla kahve yapacağınız zaman eşit ölçüde dağıtmaya dikkat etmelisiniz. Ne kadar eşit dağılım yaparsanız, kahvelerinizin hepsi o kadar köpüklü olur.
 • Tüm köpüğü fincanınıza koyduktan sonra biraz daha kaynamasını fırsat verin ve ardından kalan kahveyi fincanınıza boşaltın. Harika bir kahve, içmeye hazır bir biçimde sizi bekliyor olacak.
türk kahvesinin çok eski kültüre dayanan bir lezzet olduğunu biliyor muydunuz?
Türk kahvesinin çok eski kültüre dayanan bir lezzet olduğunu biliyor muydunuz?

Verdiğimiz bu tarifi şeker koymadan uyguladığınızda sade kahve, verilen ölçülerden biraz daha fazla şeker koyduğunuzda da şekerli kahve olacaktır. Su ölçülerinde kullanacağınız fincanları ölçek olarak belirlemelisiniz. Göz kararı koyacağınız su, kahvenizin kıvamının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca kahvenizi aceleye getirmeden kısık ateşte yapmanız daha lezzetli ve de kıvamlı olmasını sağlayacaktır, imkanınız var ise köz ateşinde de kahve yapımını kesinlikle denemelisiniz. Sabır ile beklemek istiyor iseniz soğuk su yada içine buz katarakta bu nefis lezzeti daha da güzelleştire bilirsiniz.

Türk kahvesinin yanında güzel bir lezzet olarak yiyebileceğiniz, renki makaronları yapmak için Makaron Nasıl Yapılır tarifimizi okudunuz mu ?

Bu Yazıya Sizin Tepkiniz Nedir ?
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Komik Komik
0
Komik
Enteresan Enteresan
0
Enteresan
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Güzel Güzel
1
Güzel
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Çok Zor Çok Zor
0
Çok Zor
Basit Basit
1
Basit
Uğraştırıcı Uğraştırıcı
0
Uğraştırıcı

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Giriş Yap

Nslyplr.com portalına girş yap marifetlerini göster.
Halen hesabınız yok mu ?
Kayıt Ol

Şifre Hatırlama

Nslyplr.com portalındaki şifreni sıfırlamak üzeresin.

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Nslyplr.com portalına katıl ve marifetlerini göster.
veya

Geri dön
Giriş Yap